Małopolskie zamki

Małopolskie zamki

9 maja, 2019 0 przez Doradca Filmowy

O historycznym znaczeniu i niezwykłym bogactwie tej krainy świadczy bogactwo jej zabytków. Małopolska to obszar wyjątkowy, który może zadziwić różnorodnością historycznych budowli.

Małopolskie zamki

Motywem przewodnim niejednej wycieczki po tej krainie stały się zamki, wśród których nie brak obiektów wyjątkowych. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie?

Ciekawą grupę zabytków tego typu stanowią zamki jurajskie, Najsłynniejszy jest tu zamek w Pieskowej Skale, z którym o uwagę turystów rywalizują ruiny pobliskiego zamku w Ojcowie. Korzkiew oraz Tenczyn to kolejne zabytki, które cieszą się wielkim uznaniem w oczach turystów.

Na terenie Podhala znane są tak piękne budowle, jak zamki Czorsztyn i Niedzica. Ten pierwszy to malownicza ruina, która może oczarować swą potęgą do dziś. Zachowany w znacznie lepszym stanie zamek w Niedzicy to ciekawe muzeum, które każdego roku odwiedzają liczne wycieczki z całego świata.

Małopolska może też oczarować pięknymi zamkami nizinnymi. Zamek na Wawelu to perełka renesansowej architektury, a jego dziedziniec stał się inspiracją dla innych rezydencji magnackich. Sucha Beskidzka, znana również jako „Mały Wawel”, to kolejny ważny zamek na terenie Małopolski.

Cenny zabytkiem jest również zamek w Niepołomicach, którego początki sięgają czasów Kazimierza Wielkiego. I on zachował się w doskonałym stanie, a w jego murach mieści się obecnie wspaniałe muzeum.