Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla starszych

Ministerstwo Zdrowia chce wrócić z godzin dla starszych

30 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Filmowy

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla 65 plus. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych i oferta korzystania z rowerów miejskich – min. takie zapisy znalazły się w skrócie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla 65 plus

– W kontakcie z planowanym wprowadzeniem nowego etapu znoszenia ograniczeń powiązanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt prawa w obecnej kwestii.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w istocie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w kontakcie z wystąpieniem stanu epidemii.

Stawia ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość mienie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderobie w projektu zakrywania ust i nosa, a ponadto wprowadza modyfikacje w terenie przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt zakłada też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w skórze nożnej i żużlu i posiadania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W prawu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zawarte w zdecydowaniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z wyjątkiem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W skrócie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły stanowić oferowane pod warunkiem, że zachowane będą jedyne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja układa się również przywrócenie ról w punktach handlowych o wielkości sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, która była dopuszczona na podstawie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że ograniczono liczbę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na której stanowi wykonywana sprzedaż lub oferowane są usługi. Nadal – do zdjęcia będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub robienia kampanie usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja układa się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem zaczynającym jest Stary Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a ponadto lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w sprawie konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających granicę w kontakcie z prowadzeniem pracy zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce albo w państwie sąsiadującym, a ponadto uczniów pobierających naukę w Polsce albo w państwie sąsiadującym. Z opinii na dolę epidemiczną nie dotyczy toż świadomości wykonujących zawód medyczny i osób dokonujących pracy zawodowe, służbowe lub handlowe w walutach organizacyjnych pomocy społecznej.

Z dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia umożliwia się również czerpanie z przyłbic zamiast maseczki lub części garderobie w projektu zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie liczby osób pomagających w kulcie religijnym. W budynkach kultu religijnego niższych niż 75 m kw. będzie potrafiło należeć w tymże tymże czasie pięć osób, wśród osób pomagających w mieniu tego kultu.

Na energii rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie czerpanie z rowerów miejskich.

Projekt daje i zmiany, jeśli szuka o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów