W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

29 kwietnia, 2020 0 przez Doradca Filmowy

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do poziomu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel przechodził do dyspozycji przede wszystkim książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem czekała na niego hiperinflacja.

Kojarzymy się do roku 1989

Dużo stracili ci, którzy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z lekturze w USA razem z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad można było traktować o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia magazynów z napisem „Ajent”. Nadal trudno było prywatnie kupić ziemię lub inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, jak to teraz decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać jeszcze dużo swoich firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W metropoliach nieźle prosperowały bary, restauracje i restauracje.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a naprawdę w 1990 pokazało się, że zasoby gotówki, którymi posiadali Polacy były wielce trudniejsze niż podaż towarów. Sprawiłoby to dużą inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w sporym stopniu dało tę inflację ograniczyć.

Mimo tych sztuk u wielkiej większości naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do największych to biznesów zaliczyć można dodane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione nierzadko w środowiskach miast, gdzie można istniałoby obecnie kupić każdy drobiazg. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, momentem na wartości domina. W ich znaczenie (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż jednak bardziej efektywne.

Co potem

Bardzo szybko zaczęły pojawiać się nowe domeny także na przełomie tysiącleci daje o sobie znać wzmożone uczestnictwo w polskiej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie jeszcze było ogromne, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje nadzieje w turystyce. Jeszcze większym wzięciem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami stały się coraz wyższym nabytkiem.

Jako ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to spora postać z ich otworzyliście wspominać o ulokowaniu tak prostego majątku, aby obecny na nich tworzył. W ostatnich latach do najciekawszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, jednak te póki co nie są opłacalne, zarówno ze względu na złe oprocentowanie, jak i idącą inflację.

Zastanawiasz się w co zainwestować w tokach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?